top of page

Boyun Fıtığı Nedir?

Genellikle ağır kaldırma veya ani boyun hareketi sonrasında ortaya çıkan omuza, sırta, kola yayılan boyun ağrısıdır.

Her Boyun Ağrısı Boyun Fıtığı Mıdır?

Boyun ağrısı çoğunlukla ense, sırt kaslarında ortaya çıkan kasılmalara bağlı olarak görülür. Boyun, enseden başlayarak başın arkasına doğru yayılan   Fıtık ağrısının en önemli farkı kalçaya ve bacağa doğru yayılmasıdır.

Boyun Fıtığında Ağrı Dışında Yakınma Veya Bulgu Varmıdır?

Boyun fıtığının ağrı dışında en önemli bulguları kola veya omuza yayılan uyuşma, karıncalanma hissi, kol veya elde güçsüzlük gelişmesidir.

Boyun Fıtığı Tanısı Nasıl Konulur?

Doktor muayenesinde boyun fıtığının varlığından kuşkulanırsa tanı için MR çekilmesi gereklidir.

Boyun Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Atak sırasında: Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaç boyuna sıcak uygulama 3 günü aşmayan yatak istirahati, Eğilerek iş yapma, ağır yük kaldırma gibi boyunu zorlayıcı hareketlerden kaçınma Yakınmalar düzelmez ise Fizik tedavi uygulaması uygun olur.

Hangi Durumlarda Ameliyat Olmak Gereklidir?

Ilaç tedavisi, istirahat ve fizik tedavisine rağmen geçmeyen ağrı kol veya elde güçsüzlük kol veya elde kalıcı uyuşukluk 

Boyun Çekme ile Boyun Fıtığı Tedavi Edilir mi?

Geleneksel yöntemlerle veya bilimsel yöntemlerle yapılan çekme işlemi ile boyunda kasılmış olan adalenin gevşemesi mümkündür. Ancak bu işlem boyun fıtığını tedavi etmez sadece kasılmaya bağlı ortaya çıkan boyun ağrısını giderir.

Masaj ile Boyun Fıtığı Tedavi Edilir mi?

Masaj ile boyun ağrısına yol açan kasların gevşetilmesi ve bu yolla boyun fıtığında hastayı rahatsız eden boyun ağrısı giderilebilir. boyun fıtığı tedavi edilmez.

Boyun Fıtığının Farklı Ameliyatları Var Mıdır?

Evet değişik ameiyat yöntemleri vardır.

Hangi ameliyat yöntemi tercih edilmelidir.

Küçük kesilerden yapılan ameliyatlar hastaların hızla günlük yaşama dönmesini sağlamaktadır. Minimal invaziv mikrocerrahi veya fıtığın özellikleri uygunsa endoskopik diskketomi tercih edilebilir.

Ameliyatın Felç Oluşturma Riski Var Mı?

Fıtık ameliyatın sinirin çevresinde yapılan bir ameliyattır. Ancak Beyin Cerrahlarının eğitimi sinirin içinde ve çevresindeki hastalıkların cerrahi yöntemle tedavi edilmesine yöneliktir. Bu nedenle iyi eğitimli ve deneyimli bir beyin cerrahının ameliyat sırasında sinire zarar vererek felç yapma olasılığı yoktur. Hastalar güvenebilecekleri bir BEYİN CERRAHINA gönül rahatlığı ile ameliyat olabilirler.

bottom of page